W dzisiejszych czasach coraz więcej osób zainteresowanych jest spisaniem testamentu. Takie działania stały się ostatnio bardzo popularne, niewątpliwie wpływ na tę popularyzację miała moda, która przywędrowała z Zachodu. Społeczeństwo bogaci się, gromadząc różne dobra materialne, które niekoniecznie chce się przekazać tym osobom, które w sposób naturalny spadek powinny dziedziczyć.
Coraz częściej bowiem dochodzi do konfliktów w rodzinie, a te skłaniają do poszukiwania spadkobierców poza najbliższym kręgiem rodziny. Bardzo często różne dobra materialne chcemy przekazać przyjaciołom, osobom, które się nami opiekowały i okazały więcej serca aniżeli własne dzieci. Formalnie, spadek nie należy się przyjaciołom, a jedynie najbliższej rodzinie, można jednak załatwić sprawę tak, by to właśnie wskazane przez na osoby otrzymały konkretne dobra materialne.
W tym celu należy udać się do notariusza Gdańsk i zadbać o spisanie testamentu. Ostatnia wola musi mieć formę dokumentu urzędowego i konieczny jest na niej podpis notariusza Gdańsk, aby wszelkie zapisy można było uznać za ważne w świetle prawa.
Warto pamiętać, że tylko testament podpisany przez notariusza Gdańsk i opatrzony przez niego pieczęcią notarialną może być podstawą do wysuwania jakichkolwiek roszczeń do spadku po zmarłym.
Osoba przygotowująca testament nie musi przyszłych spadkobierców informować o tym, że spisała testament, choć zdecydowanie lepiej by było, gdyby to uczyniła, gdyż ułatwiłaby przeprowadzenie postępowania spadkowego. Testament bowiem po podpisaniu jest przechowywany u notariusza i może zostać odczytany dopiero wtedy, kiedy przedstawiony zostanie akt zgonu autora testamentu.
Notariusz nie ma obowiązku śledzenia drogi życia i śmierci swoich klientów, jeśli więc nie zostanie powiadomiony o śmierci autora testamentu, testament może nie zostać ujawniony, jeśli nikt nie zgłosi się ze wspomnianym potwierdzeniem zgonu.
Jeśli więc przypuszczamy, że nasz ojciec czy dziadek bądź inny krewny mógł spisać testament, z uwagi na zgromadzone dobra materialne, można udać się do kancelarii notarialnej i zapytać, czy przypadkiem dana osoba testamentu nie sporządziła.
Przez długie lata wyszukanie testamentu mogło być o tyle utrudnione, że trzeba było zgłosić się do konkretnego notariusza, u którego podpisany był testament. Dziś możemy iść do najbliższej kancelarii notarialnej i tam się wszystkiego dowiedzieć. Jest to możliwe dzięki temu, że od 2011 roku w Polsce zaczął obowiązywać notarialny rejestr testamentów i spadków.
Minusem tego rozwiązania jest jednak fakt, że przeszukania rejestrów nie można dokonać na własną rękę. Konieczna jest wizyta u notariusza, który posiada dostęp do rejestrów i może sprawdzić, czy dana osoba faktycznie spisała testament i zostawiła spadek, który ma być przekazany wskazanym osobom.
Oczywiście, taka wizyta u notariusza związana ze sprawdzeniem rejestrów testamentów i rejestrów spadkowych nie jest bezpłatna. Wiąże się z określonymi kosztami, które ujęte są w tabelach taksy notarialnej. Taksę ustala każdorazowo Minister Sprawiedliwości, podając maksymalne stawki, jakie za wykonanie konkretnych czynności może wziąć notariusz Gdańsk.
Co ciekawe, wpisanie do rejestru testamentów i rejestru spadkowego jest działaniem wykonywanym bezpłatnie, płatne jest już jednak sprawdzanie takiego rejestru i podawanie informacji na temat wyników wyszukiwania. Lepiej więc, gdy autor testamentu poinformuje swoich spadkobierców, gdzie złożony jest testament.