Prowadzenie firmy, przedsiębiorstwa produkcyjnego, spółki, a nawet fundacji to - wbrew pozorom - wcale niełatwa sprawa. Należy bowiem na każdym etapie, a więc od założenia, poprzez cały czas funkcjonowania, dbać o zachowanie pewnych formalnych nakazów.
Każde zgromadzenie akcjonariuszy w spółce czy członków fundacji, gdzie zapadają ważne decyzje, ustalane są nowe cele statutowe i wykonywane inne czynności, musi się odbywać w obecności notariusza Gdańsk. Dlaczego jego obecność jest tak istotna? Notariusz Gdańsk czuwa nad prawidłowym przebiegiem takich spotkań, spisując protokoły z posiedzeń. Jest to jeden z jego obowiązków, jakie wykonuje w ramach swojej pracy.
Po spisaniu protokołu, notariusz Gdańsk uzyskuje podpisy wszystkich akcjonariuszy. To jednak jeszcze nie świadczy o tym, że taki protokół jest ważny w świetle prawa. Dopiero w momencie, gdy to sam notariusz złoży swój podpis, a także przybije pieczęć kancelarii notarialnej, dokument nabiera ważności i to na jego podstawie wszyscy akcjonariusze mogą domagać się swoich praw, powołując się na spisany zgodnie z prawem protokół, mający postać aktu notarialnego.
Spisanie protokołu w formie aktu notarialnego nie jest fanaberią akcjonariuszy spółki czy członków fundacji. Jest to wymóg Ministerstwa Sprawiedliwości, które w odpowiednich uchwałach zastrzega, że protokoły z posiedzeń spółek i walnych zgromadzeń akcjonariuszy w dużych firmach muszą mieć formę aktu notarialnego.
Oczywiście, spisanie takiego protokołu przez notariusza nie jest pracą wykonywaną darmowo. Istnieją ściśle określone stawki, które ustala każda kancelaria notarialna z osobna. Co ważne, takie stawki nie mogą być wyższe niż przyjęta w danym roku taksa notarialna. W przypadku spisywania protokołów kwota wynagrodzenia dla notariusza jest uzależniona od tego, dla kogo taki protokół jest sporządzany.
W przypadku, gdy zadaniem notariusza Gdańsk jest sporządzenie protokołu z posiedzenia spółki z ograniczoną odpowiedzialnością lub walnego zgromadzenia spółdzielni, wysokość opłat za wykonanie pracy notariusza Gdańsk to maksymalnie 750 złotych.
Jeśli konieczne jest sporządzenie protokołu walnego zgromadzenia akcjonariuszy, notariusz pobierze już opłatę w wysokości 1.100 złotych.W przypadku spisywania protokołów z posiedzeń zarządu, rady nadzorczej będzie to już tylko połowa tej sumy. Jeszcze mniej, bo tylko 300 złotych zapłacimy za sporządzenie przez notariusza protokołu z zebrania wspólnoty mieszkaniowej.
Wiele osób zadaje sobie pytanie, czy protokół taki może być podpisywany przez osobę, która nie jest notariuszem. Czasami zdarza się, że w przypadku nieobecności notariusza, jego czynności wykonuje asesor notarialny, który jest zastępcą notariusza i posiada odpowiednie kwalifikacje do pełnienia obowiązków w zastępstwie.
Czym różni się asesor notarialny od samego notariusza? Różnica polega na tym, że asesor jest osobą odbywającą staż przed podjęciem pracy w charakterze notariusza. Taki staż trwa dwa lata i kończy się uzyskaniem konkretnej opinii, która może, ale nie musi otworzyć drzwi do kariery w charakterze notariusza.
Warto pamiętać, ze nie każdy notariusz na co dzień w swojej pracy zajmuje się sporządzaniem protokołów. Poza tym jego zakres obowiązków jest bardzo duży, a same zgromadzenia nie są organizowane przecież codziennie. Jak widać, na jednym takim zgromadzeniu notariusz może bardzo dobrze zarobić, ale prawdziwe zyski czerpie w przypadku, gdy sporządza akt notarialny kupna/sprzedaży nieruchomości.